حقوق کارگران / دستمزد کارگران / افزایش حقوق
حاشیه های افزایش ۳۵ درصدی حقوق / وزیر کار استیضاح می شود؟

حقوق کارگز

حداقل حقوق کارگران باز هم با اندک افزایش نهایی شد و کارگران و حداقل حقوق بگیران بخش خصوصی باید به ۳۵ درصد افزایش حقوق اکتفا کنند. چالش ها و ریش گرو گذاشتن وزیر کار و نماینده کارگری به نتیجه نرسید و این مصوبه بدون امضای نماینده کارگری اعلام شد. در فیلم زیر برشی جالب از ریش گرو گذاشتن وزیر کار در چانه‌زنی با نمایندگان کارفرمایی در آخرین لحظات جلسه تعیین مزد ١۴٠٣ کارگران را مشاهده می کنید. در فضای مجازی مردم گلایه کردند و در کامنت های گسترش نیوز گفتند؛ ای کاش نمایندگان کارگری هم بجای نمایش‌های سیاسی و ژست‌های پوپولیستی در جلسه باقی می‌ماندند و تا لحظه آخر برای درصد به درصد افزایش منطقی حقوق تلاش می‌کردند.

عجایب افزایش حقوق سال ۱۴۰۳

از عجایب حداقل حقوق سال ۱۴۰۳ می توان حق مسکن اشاره کرد که حق مسکن کارگران ثابت ماند! حتی یک کودک ۵ ساله هم می دانند که افزایش اجاره بها کمر مردم را شکسته است و هیچ صاحب خانه ای بدون افزایش کرایه خانه اجاره نمی دهد. چگونه کارگر باید با همان ۹۰۰ تومان سال گذشته یک سال را سپری کند؟

مطابق مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳ نسبت به سال ۱۴۰۲ به میزان ۳۵.۳ درصد افزایش یافت.

میزان افزایش دستمزد سایر سطوح هم ۲۲ درصد به اضافه رقم ثابت ماهانه ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار و ۷۸۰ ریال تعیین شد.

با توجه به سایر آیتم‌های مزدی، حداقل دریافتی کارگران در سال آینده بیش از ۱۱ میلیون تومان خواهد بود.

براساس اعلام معاون وزیر کار، حق اولاد به تبع حداقل مزد از ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار به ۷ میلیون و ۱۶۶ هزار ریال افزایش یافت. پایه سنواتی ثابت ماند (۲ میلیون و صد هزار تومان)، کمک هزینه اقلام مصرفی ۳۰۰ هزار تومان زیاد شد و از ۱.۱ میلیون تومان به ۱.۴ میلیون تومان افزایش یافت. همچنین کمک هزینه مسکن ۹۰۰ هزار تومان ثابت ماند و حق تاهل ۵۰۰ هزار تومانی هم برای اولین بار به کارگران متاهل اعطا خواهد شد.

اخرین اخبار افزایش حقوق کارگران ۱۴۰۳

جزئیات افزایش حقوق کارگران و میزان حقوق فرد مجرد بعد از کسر بیمه را در جدول زیر مشاهده می کنید. حقوق کارگر مجرد در سال ۱۴۰۳ نیز کمتر از ۱۰ میلیون تومان است.

جدول-حقوق

واکنش ها به حداقل حقوق سال ۱۴۰۳

علیرضا میرغفاری، یکی از نمایندگان کارگری در شورایعالی کار، در این رابطه گفت: از همراهی کارگران در پویش حداقل دستمزد ۱۵ میلیون تومانی تشکر می کنم. بیش از ۸۰ هزار نفر به این پویش پیوسته‌اند.

صولت مرتضوی در واکنش به افزایش ۳۵ درصدی واکنش عجیبی داشت:  مرتضوی مدعی شد که مگر ما می‌گوییم کسی حق ندارد بیشتر از حداقل حقوق بدهد؟ ممکن است کارفرما دوست داشته باشد به کارگر ۵ برابر حداقل پول بدهد. در فضای مجازی این واکنش را عجیب ترین اظهار نظر دانستند. کدام کارفرما به نیروی کار حقوق بیشتر از مصوب شورای عالی کار می دهد؟

توئیت های زیادی از شب گذشته پیرامون افزایش حقوق منتشر شده است و در خیلی از این توئیت ها وزیر کار را وزیر کارفرمایان نامیده اند. با توجه به گفته مرتضوی در جلسه شورای عالی کار که از سال بعد مجلس حداقل حقوق کارگران را تعیین می‌کند؛ باید نماینده ها ورود جدی به وضعیت معیشت کارگران و عملکرد وزیر کار داشته باشند. در ادامه این گزارش تعدادی از این توئیت ها را مشاهده می کنید.

استیضاح-وزیر

نماینده-کارگری

افزایش-دستمزد

افزایش-خقوق-کارگری

حداقل-حقوق-دستوری

حداقل-حقوق-مجرد

0 Reviews

→ خواندن مطلب قبلی

زنان چطور یارانه خود را از همسرشان جدا کنند؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *